entertainers

Festival Entertainment

The Festival presents well-known local and regional music at multiple locations throughout the event. More than two dozen street entertainers are on site for your enjoyment. You’ll find stilt walkers, face painters, musicians, magicians, caricature artists, along with other fun entertainment.

Festival Stage at Centerpoint Plaza

On 7th Street West of Mill Avenue.

Friday – with emcee Blaise Lantana of KJZZ

11:00 AM
Bad Cactus Brass Band – Rousing opening to the Festival from an outstanding horn section
1:15 PM
Dave Ihlenfeld – Jazz and fusion from keyboardist-led NuWrld Jazz Project
3:30 PM
Late Harvest Jazz – Popular jazz group knows how to party!

Saturday – with emcee Robert Henschen

11:00 AM
Cisco & The Racecars – Saturday blasts off with an exciting young bluegrass group
1:15 PM
Teneia Sanders Band – Folk, soul and rock rolled into one by this Arizona songbird
3:30 PM
Professor James & Dr. T – Classic rock, blues and R&B with vets Paris James and Tim Rovnak

Sunday – with emcee Walt Richardson, Tempe’s ambassador of music

11:00 AM
Winchester Mystery Trailer – Wide world of rootsy rock and “newgrass”
1:15 PM
Walt Richardson Trio – Local legend anchors Sunday with reggae and world beat sounds
3:30 PM
Suncoho – A musical travelogue through Latin jazz and salsa influences


Amphitheatre at Hayden Square

Visit Hayden Square Amphitheatre just west of Mill Avenue at the end of 4th Street. This great stage has been the prominent outdoor concert venue in Tempe…and we’re bringing it back!

Friday, March 27, 2015, Noon to 8pm

Hosted by RadioPhoenix.org in conjunction with the Tempe Center for the Arts’ Songwriter’s Showcase
Noon-8pm The Valley’s best singer-songwriters presented by RadioPhoenix.org
in conjunction with Tempe Center for the Arts’ Songwriter’s Showcase
Featuring Songwriter’s Showcase host Walt Richardson and some of the best songwriters in the Valley: Shawn Johnson, Panama Pete, Tim McDonald, John Laman of The Blue Goats, Chad Bailey, Billy Cioffi, Lawrence Zubia, Jason Messer, Gary Marsh, Alexis Juliard, Robby Roberson and others

Saturday, March 28, 2015, Noon to 8pm Hosted by Arizona Consortium for the Arts

Noon Phoenix Conservatory of Music – city music ensembles
2:00pm Sherry Finzer – flutist extraordinaire ranges from classical to New Age
3:00pm Tammy Zappier – rock, country, oldies & folk vocals and guitar
4:15pm Phoenix Sojourn – blues, rock, R&B and funk favorites and originals
5:15pm Simply Mary – Americana and “Pop-Rock-A-Ternative
6:45pm Mary Godfrey and The Lotus Band – alternative folk-rock jam band

Sunday, March 29, 2015, Noon to 5pm

Hosted by the Arizona Bluegrass Association & Jam Pak Blues ‘N’ Grass Neighborhood Band Emcee – Igor, the One Man Show Band
Noon Jam Pak Blues ‘N’ Grass Neighborhood Band – classic bluegrass
12:30pm Morning Fire/Fair Black Rose – young inspiration
1:00pm Headline Bluegrass – red hot bluegrass
1:45pm Romen Buffalo & the Loyal Order – Roots of America
2:30pm Generation – the young are rising up
3:15pm Cisco & The Racecars – grass on higher ground
4:00pm Gilbert Town Fiddlers – can’t hold still for this!
4:45pm Dusty Boots – Social Square Dance … no experience needed!

Festival After Dark – Amphitheatre at Hayden Square

5:30 p.m. – 8:00 p.m. (Friday & Saturday)
Friday – RadioPhoenix.com
Saturday – Arizona Consortium for the Arts


Street Entertainers

Live entertainment is stationed throughout the Festival for your enjoyment, including face and henna painters, musicians, unicyclists, caricature artists, balloon twisters, and more.

Amazing Josh, balloon twisting –6th Street east of Mill
Andean Nation, Native American flute – Mill south of 3rd
Arizona Bluegrass Association, bluegrass music – The Plazita, Mill south of 5th
Art of India, henna art –Mill south of 5th
ASU Ceramics Research Center, clay demonstrations & public activities – Mill north of 7th
Elijah Bossenbroek, piano – Mill north of 7th
Caricatures by Don, caricature art – Mill south of 6th
Andes Cosmos, Peruvian folk music – 5th west of Mill
John “Jake” Jacobs, dulcimer – Maple south of of 5th
Keith Johnson, steel drums- 5th east of Mill
Nancy Kartoon, face painting – Mill & 4th
Paul Miles, Blues guitar & vocals – 6th & Mill
Jamey Mossengren, unicycle performance – 5th & Mill
Simply Three, classical strings – 5th west of Maple


ASU COLLABORATIONS

6th St east of Mill Ave

TBA / coming soon!


ASU Art Museum Brickyard

The Brickyard on Mill, 7th St & Mill Ave

TBA / coming soon!


Cameo Circle

Located at 5th & Mill Avenue, our Festival Street Entertainers rotate cameo performances throughout the weekend.

Friday

10:30 a.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire
11:30 a.m. Keith Johnson – steel drums with an island vibe
12:30 p.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire
1:30 p.m. Elijah Bossenbroek – passionate pianist with neo-classical originals
2:30 p.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire
3:30 p.m. Andrew Taher & Andean Nation – echoes of Native American sounds and traditions
4:30 p.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire

Saturday

10:30 a.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire
11:30 a.m. Arizona Bluegrass Association – inspiring young musicians play
12:30 p.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire
1:30 p.m. Richard Rifkin – new sounds from a favorite Festival pianist
2:30 p.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire
3:30 p.m. Keith Johnson – steel drums with an island vibe
4:30 p.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire

Sunday

10:30 a.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire
11:30 a.m. Andes Cosmos – cool sounds of the Peruvian mountains and valleys
12:30 p.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire
1:30 p.m. Elijah Bossenbroek – passionate pianist with neo-classical originals
2:30 p.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire
3:30 p.m. Simply 3 – kinetic string trio rocks the classics..a Festival Fave!
4:30 p.m. Jamey Mossengren – champion unicyclist and juggler extraordinaire